Karşıyakada Çilingir | 0533 377 35 18
Anahtarcı – Çilingir Nedir ? Nasıl olunur ?

Anahtarcı – Çilingir Nedir ? Nasıl olunur ?

Pek çok kişi bizi arayıp  bu işin kapsamını ve bu işe nasıl başlayacaklarını sordular. Sorulanlar üzerine bu yazıyı yayınlama gereği duyduk. Anahtarcılık ve Çilingirlik Uzmanlık ve Ekipman gereken komplike bir iştir. Yine de azmedip yapmak isteyenler için ….

TANIM

Kapı, kasa, oto, çekmece vs kilitlerini açma, kilide ve anahtar numunesine göre anahtar, kilit montajı, kilit bakım ve onarım işlerini yapan kişidir.

KULLANILAN ALET VE MALZEMELER

Kasa anahtar makinası, İşlenmemiş ham anahtar, Anahtar yapma makinası, Şifreli bilyeli anahtar makinası, Matkap, Zımpara taşı, Çark, El ve tezgah mengenesi, Tornavida, Ayarlı pense, Segman pensesi, Pim tutma Apartı, Maymuncuk takımı, Mastar, Çelik Tel, Törpü, Demir ve kıl testere kolu, Fırçalı taş motoru , Tesviyeci eğeleri, Pafta ve kılavuz takımı, Kumpas, Lokma takımı, Keski takımı, Allen anahtar takımı, Pim tutma apartı, Barel sökme mili, Cımbız, Çekiç, El tezgahı, Şarzlı ve akülü matkap, İskarpela takımı, El feneri, Kargaburun, Pas sökücü, Master pim seti, vb.

MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ ÖZELLİKLER

Anahtarcı (Çilingir) olmak isteyenlerin; -El ve parmaklarını ustalıkla kullanabilen, -Sağlıklı ve özellikle görme özrü olmayan, -Mekaniğe ilgili ve yetenekli, -Sabırlı, dikkatli -Bir işi planlayabilen ve uygulamaya koyabilen, -Şekiller arasındaki ilişkiyi ve ayrıntıyı algılayabilen, -Sorumluluk sahibi, sabıka kaydı temiz kimseler olmaları gerekir.

ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI

Çalışma ortamları yerine göre gürültülü, titreşimli, kirli ve yağlı olabilir. Çalışma saatleri özellikle gece geç saatler olduğunda zorlayıcı olabilir. Her an yetişmeye hazır, sabırlı, dayanıklı olmaları beklenir.

ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI

Anahtarcı (Çilingir); yeterli eğitim, deneyim ve sermayeye sahip olanlar kendi işyerlerini açabilirler. Genellikle meslek, kendi işini kurmaya çok uygundur. Diğer anahtarcılar yanında da iş bularak çalışabilirler.

MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI

Çıraklık eğitimine başlayabilmek için; -En az ilköğretim okulu mezunu olmak. -14 yaşını doldurmuş olmak, 19 yaşından gün almamış olmak-Bünyesi ve sağlık durumu gireceği mesleğin gerektirdiği işleri yapmaya uygun olmak. -Eğitim görmek istediği meslekte bir işyeri bulmak ve işvereni ile çıraklık sözleşmesi imzalamak gerekmektedir.

19 yaşını doldurmuş ve ileriki yaşta olanlar ise, kalfalık belgesi almak için için 6 yıllık bonservis ile müracaat edip  sınavı kazanmalılar. Kalfalık belgesini alıp ustalık belgesini almak isteyenler ek bir 3 yıllık bonservis ile müracaat edip sınavı kazanmalılar. Bonservislerini alırken çalıştıkları işyerlerinin vergi ve meslek odası kayıtları ve çalıştıkları süredeki ssk kayıtlarınıda ibraz etmeleri gerekir.

EĞİTİMİN SÜRESİ VE İÇERİĞİ

Mesleğin eğitim süresi ilköğretim okulu mezunları için 2 yıl lise veya dengi okul mezunları için 1 yıldır .Eğitim haftanın 4 günü işletmede pratik eğitim, 1 günü mesleki eğitim merkezinde teorik eğitim şeklindedir. Teorik eğitimde ilköğretim okulu mezunu öğrenciler Türkçe, Matematik ve Meslek Matematiği, İşletme Bilgisi ve Toplam Kalite yönetimi, Din Kültürü ve Meslek Ahlakı, Mesleki Bilgisayar gibi Genel Bilgi dersleri ile Ortak beceri, Teknik Resim, Temel Anahtarcılık,, Temel Metal Şekillendirme, Otomobil Anahtarcılığı, Kilit İşlemleri gibi mesleki dersleri alırlar.Lise veya dengi okul mezunları ise sadece Ortak beceri, Teknik ve Mesleki Resim, Temel Anahtarcılık, Temel Metal Şekillendirme, Otomobil Anahtarcılığı,Kilit İşlemleri gibi mesleki dersleri alırlar.

MESLEKTE İLERLEME

Meslekte usta ve usta öğretici unvanlarına yükselmek mümkündür. Mesleki Eğitim Merkezlerinden kalfa olarak mezun olanlar bir işyerinde çalışıp aynı zamanda teorik eğitimlere de devam edebilirler. Ustalık Eğitiminde İnsan Sağlığı ve İş Güvenliği, İş ve İnsan İlişkileri, İş Hukuku, İşletme Bilgisi, Sigorta ve Vergi Mevzuatı, Muhasebe ve Ekonomi derslerinin yanı sıra İleri Meslek Bilgisi derslerini alırlar. 1 yıl sonunda ustalık sınavlarına katılabilirler.

BURS, KREDİ VE ÜCRET DURUMU

Mesleki eğitim süresince işletmelerde mesleki eğitim gören çırak öğrencilere işverenlerce, asgari ücretin % 30’ dan az olmamak üzere ücret ödenmektedir.

Kendi işlerini kuranlar ustalık ve becerilerine , iş yönetimi becerilerine  göre tatminkar kazanç elde edebilirler. Kendi işini kuramayanlar başka bir anahtarcı yanında maaşlı olarak çalışabilirler.

DAHA AYRINTILI BİLGİ İÇİN BAŞVURULABİLECEK YERLER

İZMİR’ de Yaşayanlar için .

Ege Çilingirler ve Ahtarcılar Derneği. – İZMİR Meslek Eğitim Merkezi. (izmem.com)
-İlgili Eğitim Kurumları -Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü Ankara Meslek Danışma Merkezi -Bünyesinde Meslek Danışma Merkezi bulunan Türkiye İş Kurumu İl ve Şube Müdürlükleri.

Whatsapp